Täkud Level ja Laser Eesti hobuse aastanäitusel Juurimaa tallis

Pühapäeval, 01. novembril 2015 osalesid meie kasvatatud täkud Level ja Laser eesti hobuste aastanäitusel.

Mõlemad täkud esinesid väga hästi, näidates tasakaalukat iseloomu, head koostööd inimesega ning häid vabaliikumisi.

Ootame huviga täkkude litsentseerimisotsust.

Täkkude isa Laaser 833E paaritas Tihuse talus 7 aastat.

Pildil täkk Level (autor: Satu Pitkänen)

Level 2a Juurimaa Eesti hobuse aastanäitusel

 

 

 

 

 

 

Näituse protokoll leitav: http://eestihobu.ee/kalender/eesti-hobuste-aastanaitus/

Novembris jätkame piirkondliku ülevaatusega Tihuse maneežis – hindamisele tuleb ca 15 kolmeaastast mära, täkkudelt Laaser 833E, Vaks 696E, Tember 730E ja Tugrik 843E.

TIHUSE OSALEB TOIDUTEEL

Tihuse Muinaskultuuri Kohviku erimenüü

(toitlustemine ettetellimisel)

Tihuse Muinaskultuuri Kohviku toidukomplektis saad maitsta haugipihve, taimetoidupihve ja magustoiduks õllesuppi. Kõik kokku maksab 12 €.

Kes soovib neid kohalikke hõrgutisi aga muust toidukorrast eraldi proovida, siis saab ka nii:

Haugipihvid on 3 €

Taimetoidupihvid 2 €

Õllesupp 2 €

 

Toitlustamine ettetellimisel (tihusetalu@gmail.com; +3725148667), minimaalne inimeste arv ei ole piiratud, küll aga maksimaalne.

Nädalalõppudel võtame vastu kuni  10 toiduturisti. Nädala sees võib toidugurmaane tulla rohkem.

Me armastame muinasaja toite!

EST_logo_Eesti_toidu_kuu

LISAINFO TOIDUTEEST: http://www.toidutee.ee/toidukuu-eripakkumised/mitu-kaiku-korraga/tihuse-muinaskultuuri-kohviku-erimenuu/

22.08.2015 kell 20:00 Meesansambel Rotalia

TULGE KÕIK KUULAMA!

22.08.2015 kell 20:00 kõlab Tihusel meeste laul. Esineb korporatsioon Rotalia meesansambel. Dirigendid Mariliis Kreintaal ja Roland Viilukas.

Ettekandele tuleb Eesti- ja Liivimaa koorimuusika ning tudengilaulud.

Sissepääs prii!

Kontserdi kuulutus

„MATKAD HOBUSEGA HALDJARIIKI“ sai EHE märgise!

Tihuse Hobuturismi talu:  „MATKAD HOBUSEGA HALDJARIIKI“ sai EHE  märgise!

03.veebruaril 2015  toimunud  Eesti ökoturismi kvaliteedi märgise EHE koosolekul tunnustati EHE märgisega Tihuse hobuturismitalu poolt korraldatavad ratsa- ja kalessimatkad: „Matkad hobusega haldjariiki“.

EHE (Ehtne ja Huvitav Eesti) – eesmärgiks on ökoturismi põhimõtete propageerimine turismiettevõtetele, tarbijatele ja üldsusele. Tegemist on süsteemiga, millega turismiettevõtted vabatahtlikult võivad liituda. Turismitoodete ökomärgistamise süsteemi käivitas 2001. aastal Eesti Ökoturismi Ühendus koostöös MTÜ-ga Eesti Maaturism ja mitmete teiste asjaliste organisatsioonidega. Seekord kuulusid märgise taotluste hindamiskomisjoni: piirkondlike katusorganisatsioonide juhid, Eesti Turismifirmade Liidu, Eesti Kvaliteediühingu, EASi turismiarenduskeskuse, Liikumine Kodukant, Eesti Ökoturismi Ühenduse ja Eesti Turismihariduse Liidu esindajad.

 

 

Tihusel kasvatatud noored täkud litsentseeritud

Meie noored täkud Vigvam (isa Vaks  696E, emaisa: Royal 759E) ning Eragon ( isa: Euro 767E, emaisa: Rodeo 726E) osalesid 16.08.2014 Tika talus toimunud eesti tõugu hobuse üleriigilisel ülevaatusel. Mõlemad 2012 sündinud täkud esinesid hästi ning väärikalt.

Oktoobri keskel toimunud tõukomisjoni koosolekul anti mõlemale täkule kolmeaastane paarituslitsents.

Kindlasti tuleb täkkudele lähiajal täpsem iseloomustus ja tulevikuplaane kajastav jutuke rubriigi Täkud alla.

Jõudluskatsete protokoll: SIIN

Vaata ka videosid:

Eragon video 16.08.2014 Tikal

Vigvam video 16.08.2014 Tikal

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Andreas Pernits

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Andreas Pernits

Vista koolisõiduvõistlustel Sassi tallis

Mära Vista käis 04.04.2014 Sassi tallis koolisõiduvõistlustel. Seekord oli kavas kaks skeemi ABC-2 ja A4. Mõlemad skeemid läksid väga hästi. Tulemused üle kuukümne protsendi. Tähtsam protsendipunktidest on jätkuvalt hobusele võimalikult meeldiva võistluskogemuse andmine. Suured tänud Sassi tallile nii meeldiva ja rahuliku võistluse korraldamise eest.

Video skeemist A4

Jõudluskontroll Tihusel

22. märtsil 2014 algusega kell 11.00 toimub Tihuse turismitalu maneežis selleaastane noorhobuste ülevaatus. Esitlemisele on tulemas ühtekokku 30 hobust. Nende hulgas kolm kaheaastast täkku ning 11 kolmeaastast mära, kellest valitakse hobuseid finaalülevaatusele. Kutsume kõiki eesti hobuse huvilisi ülevaatusele.

Kuna päev on pikk, on plaanis pidada lõunapaus kell 14.00. Pausi jooksul teeb EHS-i aretusspetsialist Andres Kallaste omapoolse kokkuvõtte nähtud hobustest ning peatub ka hindamise põhialustel.

Palume osalejatel ennast eelregistreerida tihusetalu@gmail.com – lõunasöögi tarvis kaasa võtta 4 EUR.

 

Kohtumiseni Tihusel

 

Kuidas ma jälle hobust ette panema õppisin

Heidi Hanso

Kui ma olin 9-aastane, võttis mu vanem õde Hille mind näpu otsa ja viis Muhusse, Kivisoo Martini juurde ratsutama. Ikka selleks, et ka minust saaks hobusesõber.

Ma mäletan väga hästi, milline hirm mul oli tollal nii suurena tunduva halli vankrihobuse Tuiu ees. Martin palus mul ja teisel algajal, kes oli juba paar nädalat trennis käinud, Tuiu puhtaks teha. Teine piiga hoiatas mind, et ärgu ma liiga julgelt lähedale mingu: Tuiu võib lüüa. Õde Hille naeris kõrvalt ja küsis, et kas Tuiul võib tõepoolest suust rusikas välja tulla. Seisin ju mina, metallist lakakamm käes, hobuse nina ees.

Sel päeval vaatasin ma esimest korda, kuidas hobust vankri ette pannakse, kuulsin rangidest, loogast, seasõrgadest ja sedelgarihmadest. Ja sain oma elu esimese vankrisõidu. Suure rahuliku mära Tuiu ja vankrit juhtiva Martini seltsis.

Täpselt 20 aastat hiljem tegelen mina jätkuvalt hobustega: mul on neid erievas suuruses ja temperamendis lausa viis. Ja jällegi kord leian end laupäeva hommikul enam mitte Hellamaa vana talli juurest, vaid Tihuselt, kuhu on kogunenud Eesti kõige paremad rakendispetsid ja minusugused rakendihuvilised. Nende hulgas ka minu ja Hille noorem õde Halliki, kes ka põeb ravimatut hobusehaigust.

Palju on muutunud: Martinil on uhked ja kerged kaarikud ning rangide-lookade asemel tuuakse meile uhked ja hästi hooldatud sori-rakmed. Hobused, 20aasta taguste tegijate järglased on kuulekad ja ootavad kiiret ja korralikku ettepanemist.

Just seda me õppima hakkamegi, sest meid juhendavad tõelised profid, rakendisportlased, kes teevad ilma nii Eestis kui välismaal. Kes oleks arvanud, et lisaks andekatele takistus- ja koolisõitjatele teevad Baltikumis ilma ka Eestist pärit rakendisportlased? Olgu siis ette pandud Eesti tõugu hobune või mõni suurem ja tulisem tegelane.

Kahepäevase kursuse esimene päev algab teooriaga: Tihuse teemaja soojas toas räägib rakendirspordi teooriast alguses üpris hoomamatuna tunduvat juttu Marko Villemson, Urmas Saks ja Lennart von Müller. Viimasel on kaasas vist maailma kõige odavamate ülalpidamiskuludega puuhobune, kelle peal me kõik saame proovida, kuidas peab ohje käes hoidma ja milline on Saksamaalt pärit ühe käega sõitmise stiil, achenbach-ohjamine. Ma tunnen, et palju on muutunud: Martini õpetatud poolpeatused traavi kiirendamiseks ning ohjest pööramine, mis ma kunagi selgeks õppisin, on tõeliselt iganenud. Taaskord tunnen end tõelise algajana ja hirm suure kollase eest tõugu hobuse, Eetika ees, kellega mina ja mu paariline Helina peagi tegelema hakkame, muudkui kasvab.

Urmas Saks selgitab meile peensusteni sorirakmete detaile ning näitab, kuidas kogu see suur rihmadepusa järsku täiesti loogiliseks rakendisüsteemiks muutub. Mul on tunne, et ma ei jaga ei ööd ega mütsi. Aga on aeg end kokku võtta ja Eestika ilusa rohelise kaariku ette panna. Kõik, eesotsas Urmasega, on abivalmis ja aitavad. Peale pooletunnist pusimist on nii Eetika kui teised vahvad eesti tõugu märad ette pandud ja näevad superlahedad välja.

Kiivirid pähe ja heinamaale! Alles nüüd jõuab mulle kohale, et heinamaale ei lähe me mitte vankrisõitu õppima, vaid võistlema. Koonusesõidus. Mis see täpselt endast kujutab, jääb mulle segaseks kuni hetkeni, mil rajamesiter Marko meile rada tutvustab. Täpselt nagu takistussõit, mõtlen ma, kui ma teineteise lähestikku koonuste vahelt läbi jalutan. Koonuste otsa on pandud pallid: kui need koonuste vahelt läbi sõites maha kukuvad, saan karistuspunkte. Püüan endale meelde tuletada, et ma tulin siia siiski õppima, mitte võistlema, et tegu on kõigest rakendipäeva praktilise osaga, aga adrenaliin hakkab tõusma ja mulle meenuvad takistussõiduvõistlused, mida mul on 20 aasta jooksul õnnestunud nii võita kui kaotada.

Võistluseni on paarkümmend minutit aega jäänud. Lepime Helinaga kokku, et mina stardin esimesena. Palun kaarikule Urmase, kes mulle rakendijuhtimise kiirkursuse teeb. Ja ära sa märgi: Eetika veab meid vapralt läbi soojenduskoonuste ning teeb kärmeid pöördeid. Tundub uskumatu, kui kiiresti on võimalik kaarikukolakat ümber pöörata, ilma et see hobusele ebamugavusi tekitaks!

Aeg stardiks. Unustan täiesti, et mul puudub kaasaegne rakendikogemus ja annan tuld. Kiired pöörded, koostööaldis hobune, suurepärane groom (minu paariline Helina, kes istub kaariku tagumises osas ja täidab justkui kaardilugeja rolli ning on emotsinaalseks toeks) ja maha kukub kõigest üks pall!

Ma olen enam kui rahul ning hirm rakendite ees on justkui peoga pühitud. Helina muuseas sõitis raja läbi täiesti puhtalt ning meie kolmene meeskond, mina, Helina, Eetika, saame Tihusele tagasi jalutada. Hea hobune tuleb kuivatada, rakmed ja käru ära pesta ning esimene päev on õhtusse jõudmas.

Järgmine hommik on aga veelgi rajum: meid ootab ees minirännak ja kross. Paneme kiirustades Eetika ette ja laseme spetsidel üle vaadata. Mõnda rihma tuleb kohendada, aga muidu on hästi, kuuleme oma töö kohta kiitvat kommentaari. Stardime heinamaa suunas, õpime selgeks üpris keerulise edasi-tagasi pööretega raja läbi heinarullitakistuste, jätame meelde hobuse taastumiseks mõeldud jalutusala ning muud reeglid konkreetsete allüüride kohta. On aeg startida, mina taaskord esimesena ohjade taga.

Midagi on valesti. Eetika pole pooltki nii koostööaldis: ta lööb tagant üles ega taha kuidagi sõna kuulata. Saame põhjusele jälile siis, kui meie aeg juba käib: oleme etterakendamisel siiski vigu teinud ning vaesel Eetikal on ebamugav. Palume abi nig parandame vead – nüüd on Eetikal mugav, kuid paha kogemus on veel natukeseks ajaks meeles. Kaalun enne esimesele krossitakistusele tormamist katkestamist, kuid groom Helina ja teised muudavad mu meelt. Eetika tuju paraneb samuti silmnähtavalt ning kappame ruloonide vahele. Keerulised pöörded tulevad välja, vahetama Helinaga kohad ning läbime teise krossitakistuse. On minu kord groomiks kehastuda ja aidata järskudel pööretel kaarikut kallutada. See on väga vastutusrikas ja keeruline ülesanne, kuid tuleme toime. Tunnen, kuidas konarlikul pinnal hüppav kaarik mu jalgadele sinikad lööb. Pikendatud traav finišisse ja tubli kolmik võib puhata. Ületasime normiaega kõigest paar sekundit, kuid saame aru, et olime karistuspunktid ära teeninud. Hobuse turvalisus ja mugavus on rakendispordis sama tähtis kui teistelegi ratsutamisaladel.

Tagasi Tihusel toimub kõik nagu eelmisel korral: saadame tubli mära karjamaale väljateenitud puhkusele ning teeme varustuse korda. Nahapussakas, millest sorirakmed moodustuvad, on nüüd täiesti loogiline rihmade ja pannalde jada, millest igaühel on hobuse seljas korrektne koht. Ma tean, kuidas juhtida kaariku ette pandud hobust ning olen tutvunud Eesti parimate rakendisportlastega. Martini juures. Seal, kus ma 20 aastat tagasi nägin suurt halli mära Tuiut ootamas kummiratastega rasket vankrit ja kartsin teda puhastada… :)

Fotod: http://fotoalbum.ee/photos/Tihuse/sets/1392903

 

 

 

Koduleht uuenes

Tihuse koduleht uuenenud augustis 2013. Uus lehekülg meil paiknevatest täkkudest ja uuenenud müügihobuste osakond

Tihuse hobuturismitalu uuendas kodulehekülge

Tegime oma kodulehel veidi täiendusi ning läksime üle WordPressi postimootorile.